Jarní vánek na našem eshopu aneb nové doplňky jsou tu!

Jak mít hezké jaro? Tady máte inspiraci.

Kreativita a inspirace, 7. 4. 2022

Stromy košatí, zpěvní ptáci hlasitě plánují svatbu a my se probouzíme do světla. Jaro a jeho symboly jsou úzce spjaté s nadějí, zrozením, novou energií. Ne každý se tak ale cítí. Ať máte energie na rozdávání, nebo si to pouze přejete, náš článek s tipy, co dělat na jaře, je tu pro vás.

Otužujte se

Otužováním posunujete vlastní odolnost. Pokud se vám příchod jara zdá jako ideální čas začít, náš interní otužilecký papelote tým významně souhlasí. Naše hlavní poznatky: Je skvělé mít parťáky a postupovat tak, jak je vám příjemné. Jde o zdraví, ne o rekordy. A když si povedete deník, uvidíte i své pokroky.

Nasbírejte si jarní bylinky

Tak třeba taková kopřiva – nedá se přehlédnout, běžně dorůstá do výšky metru a půl a občas můžete mít pocit, že roste všude. Naštěstí. Z mnoha jejích léčivých účinků zmíníme aspoň podporu činnosti slinivky a vaječníků nebo hojivé účinky při ekzémech. Nejúčinnější jsou rostliny utržené do půlky května. Natrhejte si kopřivy a jejich použití si zapište do své kuchařky na míru.

Další hvězdou z řady jarních bylinek je medvědí česnek. Ten se naopak od kopřivy nevyskytuje zas tak často. Ideální je mít vytipovaná místa, na která se pak každým rokem vracíte.

Kdy roste medvědí česnek?

Medvědí česnek je bylinkou poměrně krátkodobou – roste přibližně od poloviny března do května. Se sběrem si ale raději pospěšte, abyste ho stihli ještě před tím, než se zase na rok odebere ke spánku.

Kde roste medvědí česnek?

Medvědímu česneku se daří na temnějších a vlhkých místech. Ideálním prostředím tak jsou lužní lesy nebo blízkost vodních toků. Voní typickou jemně česnekovou vůní, která by vás také měla utvrdit v tom, že se nejedná o podobnou leč jedovatou konvalinku. Pokud totiž sbíráte medvědí česnek ještě nekvetoucí, mohli byste si tyto dvě rostliny snadno splést. 

Jaro na plechu – upečte si jarní nádivku

Když už budete se pustíte do sběru bylinek, upečte si z nich i tradiční jarní nádivku. Každá rodina má jiný recept. Pečivo sušené v troubě vs. pečivo ztvrdlé v pokojové teplotě. Tři druhy masa vs. vegetariánská varianta… Tím, kdo ale ve většině receptů na nádivku zůstává, je královna kopřiva. Pokud jste si svoji verzi ještě slavnostně nezapsali, udělejte to s naším blokem na recepty.

Z medvědího česneku se pak nabízí vytvořit pesto nebo rovnou polévku. Budete překvapeni, jaké divy tato nenápadná bylinka v kuchyni dokáže.

Nastává ideální čas na přesazování pokojovek

Možná máte doma jednu osamělou monsteru a možná ve vašem bytě žijí spíš pokojovky než vy. V každém případě je čas na jarní přesazování. Abyste péči o jednotlivé druhy rostlin měli přehledně na jednom místě, doporučujeme založit si deník pěstitele, který by nemohl existovat bez našich zelených samolepek.

Zameťte si před svým prahem aneb jarní úklid jako očista domova i těla

To, že úklid je nejen záležitostí fyzickou ale i mentální, už asi víme všichni. Je dokázáno, že v uklizeném prostředí má člověk daleko menší sklony ke stresu a navíc po vydatném úklidu zažívá pocit euforie ze skvěle odvedené práce. Pokud ale před sebou jarní úklid sunete jako tunový balvan, vyzkoušejte náš speciální To Do List. Jak s ním pracovat tak, abyste byli co nejvíc efektivní najdete i v našem článku. A třeba vás dokonce motivuje nejen k jarní proměně domova, ale také v každodenním životě.

Tvořte a hrajte si

Jaro je obdobím Velikonoc, takže jsme samozřejmě nesměli zapomenout ani na ně. Takové zdobení vajíček je tradice, která může mít podobu koupených blyštivých nálepek nebo přírodního barvení kurkumou, cibulí či kopřivou (ha!). I tady vás při hledání lokálních bylin a zeleniny podrží Papírová spižírna. A pokud hledáte tipy na jarní aktivity pro děti, tady máte hned několik nápadů na DIY velikonoční výzdobu, se kterou zabavíte i ty nejmenší ručičky.

Připravte se na velikonoční hody

Příjemných setkání u dobrého jídla a pití není nikdy dost. Obzvlášť v tak radostném období. Tak využijte nadcházející velikonoční svátky a připravte hostinu pro celou rodinu nebo třeba pro sousedy. Abyste měli organizaci pod kontrolou, vezměte si na pomoc náš Plánovač jídelníčku. Kromě přehledného týdenního menu nabízí i prostor na nákupní seznam – zkrátka vše na jednom místě.

Přejeme vám, ať vidíte z jara to nejlepší. A když budete pozorní, třeba zahlédnete, jak se na listech kopřivy líhnou z housenek motýli.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote