Jarní vánek na našem eshopu aneb nové doplňky jsou tu!

Jak vyzrát na domácí školu

Váš obývák a kuchyňský stůl se teď proměnil nejen v domácí kancelář, ale i školní třídu? Jak na home office jsme vám už poradili. Jak ale docílit toho, aby byl čas doma přínosný i pro vaše malé školáky a netrávili ho všechen u obrazovek?

Předem daný rozvrh je základ!


Aby se nestalo, že budou domácí úkoly roztahané do celého dne nebo na ně naopak vůbec nedojde, sestavte společně denní či týdenní rozpis. A to nejen příprav do školy, ale celého dne: Když den rozkouskujete na různé fáze, ve kterých se povinnosti střídají se zábavou, hned uběhne o něco rychleji.


Stejně jako práce rodičů, i školní povinnosti se z velké části přesunuly na obrazovky – zadání přicházejí e-mailem, samostudium probíhá podle youtube a domluvy s kamarády přes smsky… Když to tedy půjde, zkuste to vyvážit a co se dá, přesunout do offline prostředí. Nejlépe na papír!


Jak moc systematicky na to půjdete, to už je na vás. Nám se u menších dětí osvědčil jednoduchý rozpis v trhacím bloku nebo jednoduchý to-do list, u větších jsme zase měsíční či týdenní plánovač proměnili ve strukturovaný rozvrh, aby se na žádný předmět nezapomnělo…

Učení jinak


Když to s tím učením občas tak úplně nedopadne, zkuste ho namísto biflování u stolu zakomponovat do běžných každodenních činností. Násobilku si s malými studenty procvičíte, když je necháte přepočítat recept na větší množství strávníků (dvojnásobek koláče se s celou rodinou doma rozhodně neztratí) nebo třeba deka přepočítat na gramy. Přesazování bylinek na zahrádce je zase ideální chvilkou pro mini lekci botaniky. Nákup či rodinný oběd se mohou proměnit v hodinku anglické konverzace, při které nikdo nesmí promluvit česky, a při večeři zkuste všichni mluvit zcela spisovně…


A taková hodina hudebky může vypuknout zcela spontánně :)

A když už dětem (a koneckonců i vám) poleze všechno to učení na mozek, nechte je něco vytvořit. Nám se osvědčila výroba vlastní šité žákovské. Stačí vám na ni pár papírů, jehla a nit. A taky něco na výzdobu její obálky – pastelky, razítka, fixy… A vy do ní pak můžete udělovat pochvaly za dobře odvedenou práci.

Nakoukněte i do prvního a druhého dílu naší série Papír je hra, kde najdete tipy na zábavu pro děti.

Nebo můžeme vřele doporučit hravé a barevné pomůcky z nakladatelství Poketo.

Do rozvrhu zahrňte i pomáhání doma – kdy jindy začít děti víc zapojovat do úklidu, vaření nebo péči o domácího mazlíčka, když ne teď? Vám to pomůže a z dětí vyrostou soběstační jedinci.

Kromě školy ale děti přicházejí i o zájmové kroužky. Co půjde, zkuste nahradit doma – nic nebrání tomu, aby na klavír či kytaru nacvičily pár etud napřed, místo skautské schůzky je nechte procvičovat vázání uzlů nebo je pošlete na zahradu na rostlinnou poznávačku, a takový fotbalový trénink se zkrátka přesune na louku za domem. Čtenářský kroužek jednoduše nahradí knížka a čtenářský deník, odpolední kurz němčiny zase samostudium nad domácím slovníčkem…

A když se do učení opravdu nechce, někdy pomůže úplatek v podobě stylové výbavy. No uznejte, že s hezkým blokem nebo zápisníčkem se chuť do psaní čtenářského deníku nebo biflování slovíček hned zvyšuje.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote