Jarní vánek na našem eshopu aneb nové doplňky jsou tu!

Papír je hra: Čtverečky, nebo linky?

Úkoly jsou hotové a vám už dochází inspirace, jakou dětem vymyslet zábavu? Potom je tu právě pro vás nový díl seriálu Papír je hra, ve kterém vám i tentokrát představíme několik her, které v našich domovech často vydají na hodiny zábavy. A přitom stačí pouhý papír a tužka. No dobře, tentokrát i jedna mince.


Rozdělili jsme je přehledně podle toho, jaký papír doma najdete. A máte-li jen čistý, klidně si ty ostatní prostě vytiskněte (ke stažení na konci stránky).


Zásah, potopeno! Tuhle klasiku zná každý, kdy jste si ji ale naposled zahráli?

Na čtverečkovaném papíře si vytvořte čtverec o 10×10 políčkách, jeho sloupce označte písmenky a řádky zase čísly. Do pole si umístěte lodě (na jejich počtu a tvaru se soupeři předem dohodnou) – pozor, lodě se nesmí navzájem dotýkat! Taky nenechte protivníka nakouknout, měl by hned vyhráno. A pak už se děti střídají v hádání, kde má druhý umístěnou flotilu. Kdo první potopí všechny soupeřovy lodě, vyhrává…

Oblíbená hra ze školních lavic je sice naprosto jednoduchá, přesto může vyvolat pořádné napětí a nekonečná kola odvety…

Jeden kreslí křížky, druhý zase kolečka, a kdo jich první zvládne umístit pět v nepřerušené řadě, sloupci či diagonále, je vítězem klání!

Tahle osvědčená hra vyžaduje nejen vědomosti, ale i rychlost! A nebudeme zastírat, že občas může vyvolat i značné rozepře…

Linkovaný papír z trhacího bloku si rozdělte na sloupce a do těch nadepište kategorie – obvykle se používá „jméno, město, zvíře, věc, stát, rostlina“, fantazii se ale meze nekladou. Potom už se náhodně určí písmeno, od kterého hráči do každého sloupečku napíšou jedno slovo z dané kategorie. Kdo má první hotovo, řekne „stop“ a kolo končí.

Pokud hráč vyplní sloupec jako jediný, získává za něj 15 bodů. Za sloupec, který vyplnil i někdo jiný, ale jiným slovem, získává hráč 10 bodů. A za shodná slova dostane 5 bodů. Body se sčítají na konci každého kola a kdo má na závěr hry nejvyšší celkové skóre, vyhrál.

Chcete trochu potrápit svoje mozkové závity? Potom zkuste tuhle zdánlivě jednoduchou hru, která dokáže dětem i dospělým pěkně procvičit mysl.

Stačí vybrat opravdu dlouhé slovo, to si napsat na papír a potom z jeho písmenek sestavit co nejvíce dalších slov. Vyhrává ten, komu se nezavaří hlava :)

Univerzálním tečkám jsme u nás propadli všichni – jsou totiž skvělé jak na kreslení, tak na psaní. A ani u her nezůstávají pozadu.

Zkuste třeba bludiště! Stačí tečkovaný papír, tužka a ideálně i pravítko. Máte-li menší děti, nakreslete jim bludiště, které samy vyřeší. Větší děti se s tvorbou a řešením labyrintu můžou prostřídat a vytvářet si spletité cestičky navzájem.

Dobrá strategie je základ! A když je dohráno, je z hracího pole skoro až působivé umělecké dílo…

Každý hráč si vezme jinou barvu tužky. Na tečkovaném papíře (doporučujeme ten s hustším rastrem teček) se hráči střídají ve značení puntíků tak, aby svojí barvou obklíčili co největší území, na kterém se nacházejí soupeřovy puntíky. Aby se území dalo považovat za obklíčené, okruh musí být uzavřený a bez mezer. Vyhrává ten, kdo na konci obklíčil nejvíc soupeřových puntíků.

I s čistým papírem se dá pořádně vyhrát. Třeba na závodníky!

Na čistý papír si nakreslete závodní trasu s vyznačeným startem a cílem. Nezapomeňte na zatáčky, ať to závodníci nemají moc lehké :) Potom už tužku umístěte na start kolmo k papíru, jednou rukou ji přidržte za volný konec a druhou do ní cvrnkněte. Místo, kde její stopa končí nebo překročila závodní dráhu, označte křížkem – to bude výchozí bod v dalším kole. Hráči se střídají (ideální je mít různé barvy, ať si trasu nespletou s tou soupeřovou) a jak už to u závodů bývá, kdo první dorazí do cíle, je vítězem!

Když se řekne vybika, mnohým z nás i dlouhá léta po opuštění školních lavic vyrazí osypky. U téhle ale rána míčem nehrozí! Místo balónu totiž poslouží mince a boj se bude odehrávat jen na papíře.

Čistý list papíru (ideálně A4) rozdělte čarou na dvě poloviny. Na svou polovinu papíru si každý z hráčů obkreslením mince zanese předem dohodnutý počet území.

Hráč, který je na řadě, se snaží cvrnknutím minci dopravit na soupeřovu polovinu tak, aby zasáhla jedno z protihráčových území. Když mince skončí tak, že zakrývá část z jednoho z protivníkových území, obtáhne hráč část mince uvnitř území a zasaženou část vybarví. Prohrává ten, komu nezbude žádné nevybarvené území.


Všechny hry zvládnou děti i samy a vy můžete mít chvíli klidu – nezaručujeme ale, že se místo pracovních povinností nakonec nebudete chtít zapojit také… A když ano, jen dobře!

lineatury ke stažení


Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote