Podpořte místní. Z domova!

Pro některé z nás momentální pobyt doma není až tak velkou změnou a v hloubi duše je tak trochu těší, že se nemusí vymlouvat ze společenských akcí. Pro spoustu malých podnikatelů i větších kulturních institucí může být ale měsíc bez návštěvníků likvidační. My jsme vám vybrali pár způsobů, jak některé z nich podpořit na dálku. A nebojte, i vy si přitom přijdete na své. A přispějete tak svojí troškou k tomu, abychom se všichni potom mohli zase vracet do míst, která máme rádi.


Zkuste se ale zamyslet i sami – podívejte se, jestli právě vaše divadlo nepromítá za dobrovolné vstupné online, jestli váš nejmilejší hudebník svůj koncert nepřesunul na obrazovky nebo jestli ten moudrý knihkupec či příjemný krámek s oblečením na rohu nemá i e-shop. A nakupujte online!

Na kulturu v teplákách


Než se ponoříte do hlubin Netflixu, předplaťte si radši měsíc na Aerovodu. Za 150 korun tak máte přístup k množství kvalitních filmů, a podpoříte tím navíc síť skvělých místních kin, do kterých se po skončení karantény rozhodně chcete vrátit!


CAMPujte online! Centrum architektury a městského plánování v Praze své přednášky přesouvá do online prostředí. Na termíny i témata se můžete podívat zde. A zkuste i jejich aplikaci, ve které můžete prozkoumat, jak Praha vypadala v různých obdobích.


Přímé přenosy svých spektakulární vystoupení, při kterých se tají dech, zveřejňuje na svém facebooku Cirk La Putyka. Pro toto průkopnické novocirkusové uskupení tvoří vstupné od návštěvníků zásadní část příjmu – když se vám tedy bude shlédnutá show líbit, můžete cirkusu libovolnou částkou přispět. A to nám tedy věřte, že se vám líbit bude :)


Zákaz shromažďování byl čárou přes rozpočet i pro festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Filmy, na jejichž promítání už po nečekaném utnutí nedošlo, jsou teď k shlédnutí online. Ale pozor, jen do 22. března! Virtuální vstupenka stojí 59 korun. To je méně než ta běžná, a navíc můžete zůstat v pyžamu. Dvojitá výhra!

Přece nebudete o hladu!


Znáte aplikaci Nesnězeno? V běžném provozu vám ukáže podniky ve vašem okolí, které v daný den nestihly prodat všechno jídlo, a to vám nabídne se slevou. V těchto dnech ale princip pozměnila – sdružuje teď provozovny, které fungují v omezeném provozu založeném na jídle s sebou, a pomáhá je propojit s hladovými uživateli. Podniky tak přežijí nelehkou dobu a vy nebudete na home office odkázáni na mraženou pizzu.


Jste zvyklí si v sobotu ráno vyrazit na Náplavku nakoupit vajíčka a zeleninu od farmářů? Tam teď moc nepochodíte a na Jiřáku to nebude o nic lepší, právě pro takové případy ale vznikla facebooková skupina Z ruky do huby. Ta farmáře, kteří tímto přišli o odbyt, propojuje s těmi, kteří se touží dostat ke své pravidelné dávce kvalitních surovin. A my tam jdeme hledat toho pána od našeho oblíbeného stánku s kynutými koláčky.

Pro vyšší dobro


Na ulicích je liduprázdno a jsme nabádáni k tomu, abychom mezi sebou nenavazovali žádný kontakt – v takových podmínkách je pro prodejce Nového prostoru téměř nemožné prodat jediný časopis. Na úspěchu ale přitom stojí veškeré jejich šance na důstojný život. Naštěstí i Nový prostor se přesunul do online prostředí, a tak si můžete zakoupit pdf verzi, z jejíž ceny jde půlka přímo prodejcům.


Dlouhodobý výpadek by mohl být osudový i pro zaměstnankyně Jídelny Kuchařek bez domova. Ta se ale spojila s Breakfaststory a společně ukuchtili něco opravdu speciálního – za každý ze zakoupených obědů jde totiž další porce seniorům, kteří se ocitli sami doma. „Kup si oběd domů a my za tebe nasytíme babi a dědu. Zadarmo!“, hlásá organizace na svém webu. Pomůžete tak hned dvěma ohroženým skupinám, a ještě se dobře najíte!


Naše oblíbená Fair & Bio Pražírna je sociální podnik, který zaměstnává lidi s handicapem. A k tomu praží kávu, která je pěstovaná se šetrností k přírodě. Až vám při práci z domova bude kafe ubývat rapidněji než kdy dřív, pomůže vám jejich poštovné zdarma při objednávce nad 300 Kč.  U ranního šálku vás pak kromě výborné kávy zahřeje i dobrý pocit z toho, že máte ke splnění denní kvóty dobra zase o trochu blíž…


Malé podnikatele, kteří momentálně procházejí velkou krizí a kterým pomůže každý váš (i malý) nákup, sdružuje stránka Malý nákup, velká pomoc, které jsme sami součástí. Budeme rádi, když nakouknete a případně se svými nákupy pochlubíte s hashtagem #malynakupvelkapomoc.

A když budete chtít podpořit nás, nejvíc nám pomůžete tím, když zavítáte na náš e-shop. Ten je totiž stále v provozu a při objednávce nad 500 korun doručuje zdarma. Nejvíc se ale těšíme, až se zase potkáme naživo!

Inspirace na sítích
Odebírejte novinky