Třikrát sláva – je tu diář Sláva 2024!

Šetrné papelote

Udržitelnost a výroba, 14. 2. 2022

Lokální výroba, šetrné materiály, recyklace, upcyklace, ruční práce… Jak se tyhle principy směřující k udržitelnému vývoji odráží v papelote produktech?

#ecofriendly

Šetrné materiály v papelote znamenají hlavně papír pocházející z šetrného lesního hospodářství, případně vzniklý recyklací papíru sběrového, české dřevo tužek a pastelek nebo veganskou kůži vega na bázi celulózy. Veškerý papír, který se v papelote používá, má certifikaci o svém šetrném původu.

#local

Lokální výrobou se mohou pochlubit všechny papelote produkty, většina je středočeskými patrioty, najdou se tu však i hrdí Jihočeši, Západočeši a nějaký ten Moravan. Neexistuje zkrátka papelote produkt vyrobený mimo Českou republiku

#upcycled

K upcyklaci (zhodnocení zbytkových materiálů či nepotřebných produktů jejich proměnou v něco funkčního) se papelote hlásí už svým názvem. Ve španělštině totiž znamená slovo papelote mimo jiné nepotřebný kousek papíru, který lze využít k výrobě něčeho dalšího. V praxi proměňujeme odpad v sáčky na balení zboží nebo třeba v řadu bloků Softblok, jejichž desky vznikají z lepenek zbývajících z výroby sešitů Professio.

Na cirkularitě materiálu je založený také obchod papelote na druhou v Pražské tržnici. V něm najdete upcyklované produkty, výprodej, originální prototypy a lehce poškozené kusy, které už nemají místo v běžném prodeji.

#handmade

I za produkty, které vznikají v tiskárně, stojí spousta ruční práce. Bloky se samy nesvážou, obálky nelepí robot a na pečlivé uzlíky ukončující šité vazby si někdo musel nasadit brýle. Látkové a tyvekové produkty se šijí v domácnostech nedaleko Lidic a některé kousky vzniknou přímo v papelote dílně.

Látkové produkty

Všechny pruženky, zipy a záložky na látkových produktech se vyrábějí v Čechách. Vybrané textilie pocházejí ze severočeské textilky Velveta. Pouzdra, diáře, gumičky i cestovní deníky se šijí v domácnostech na Kladensku.

Gumičky

Gumičky na tužky jsou lokálním produktem skrz naskrz. Vyrábí se z pruženek z českomoravského pomezí, šijí se ve středních Čechách a na jejich konstrukci má papelote mezinárodní patent.

Vega

Ekologický materiál známý pod názvy veganská kůže nebo pratelný papír vzniká ze 100% celulózy ze šetrného lesního hospodářství. Vydrží spoustu let a dá se i prát.

Tužky a pastelky

Tužky a polomáčené pastelky jsou z jihomoravského lipového dřeva. Celobarevné tužky jsou mořeny pouze potravinářskými barvivy.

Munken

Hladký papír v přírodně bílé barvě je oceněný přísným ekologickým certifikátem Cradle to Cradle. Pochází ze skandinávské papírny Arctic Paper, která z výroby vypouští tak čistou vodu, že nadále zůstává domovem okolních ryb.

Díky všem!

Odebírejte novinky