Ušijte si roušku

Kreativita/Inspirace, 16. 3. 2020

Nejsme s tímhle návodem první a rozhodně nejsme ani poslední. A vlastně nejsme ani nijak originální. Ale o to v tuhle chvíli nejde. K čím více lidem se totiž dostane, tím bezpečnější pro nás všechny bude pohyb venku.


Pokud máte pocit, že nošení roušky je jen trapné pozérství či projev paniky a strachu, zkuste se na to podívat jinak. Důležité je uvědomit si, že tím nechráníte jen sebe, ale především své okolí. Přenašeči viru totiž sami často příznaky nenesou, nikdy tedy nemůžete mít jistotu, že jím nejste právě vy. A právě tím, že si ústa a nos zakryjete rouškou, ať už zakoupenou či doma ušitou, nebo alespoň šátkem či šálou, zabráníte tomu, abyste vir přenesli dál – na někoho, komu by potenciálně uškodit mohl.


A to už je celkem motivace si jednu pořídit, ne?


Abyste nemuseli vyrážet ven a s malou šancí na úspěch obíhat nespočet obchodů, zkuste si roušku jednoduše vytvořit doma. Stačit vám na to bude šicí stroj a zbytky látek, které doma najdete.

Důležité je, aby šlo o 100% bavlnu – taková rouška se totiž dá vyvařit a tím sterilizovat. I šňůrky k upevnění by měly být bavlněné. Gumičky totiž možná usnadní připevnění k obličeji, praní na vysokou teplotu je ale rychle poškodí.

Nebojte se dle hesla „co dům dal“ využít všemožné vzory, které doma najdete. Proč byste nemohli vyrazit třeba v roušce s veselými puntíky, co zbyly po šití šatů, nebo třeba látkou s barevnými zvířátky, které zároveň na závěsech zdobí dětský pokojíček? Aspoň vám bude cestou do obchodu či do práce hned o něco veseleji!

Abychom neztráceli drahocenný čas, který může být osudný, na ušití roušky sdílíme již existující přehledný návod, který pro své potřeby vytvořila nemocnice v Podolí:

A když vám to půjde od ruky, našijte jich rovnou víc a podarujte rodinu, sousedy či přátele. Zkuste také zjistit, jestli podomácku ušité roušky přijímají zdravotnická zařízení a jiné organizace či dobrovolníci ve vašem okolí. Musíme si pomáhat, ne?


Pro více informací doporučujeme následující odkazy:

Proč nosit roušku?

Komplexní článek o rouškách i o tom, z jakých domácích zásob je vyrobit

Roušky a kritické myšlení

Mapa damerousky.cz – kde se šijí roušky a kdo nabízí materiál?

Inspirace na sítích
Odebírejte novinky