Novinka na všechna vaše dobrodružství Do všech stran – cestovatelský průvodce.

sešity a bloky

Jak na efektivní zápisky ve škole i na schůzce

První zvonění se blíží, a tak je čas oprášit metody, jak si psát chytré poznámky na přednáškách. Správným zapisováním si zjednodušíte učení na zkoušku a rozvinete své kreativní myšlení. Smysluplné zápisky se hodí také v práci, když potřebujete sledovat dění a zároveň nic nezapomenout. A když už jsme zmínili kreativitu, znáte skečnouting?

Zásady kvalitních zápisků

Soustředěnost, aktivita, zapojení vlastních formulací. Pokud zápisky budete tvořit bezmyšlenkovitě, stanou se pro vás při dalším otevření neznámým učebním materiálem. Když se naučíte psát je efektivně, už při zapisování si zapamatujete velkou část informací a půlku práce máte hotovou.

Sešit s kroužkovou vazbou a gumičkou na tužky

Nepodceňujte přípravu

Mějte po ruce vše, co potřebujete. Blok, tužku, zvýrazňovače, fixy. Kdo prvních deset minut hledá pomůcky v batohu, ochuzuje se o hodnotné minuty soustředění. Díky gumičce na tužky blok a psací potřeby nepoztrácíte.

Buďte zvědaví

Na školní hodině i na pracovním meetingu je důležité znát obsah či agendu dopředu. Rychleji se zorientujete, budete se lépe soustředit na samotné zápisky a můžete si i dopředu načrtnout body, na které si pak váš mozek lépe vzpomene.

Pište vlastními slovy

Nepřepisujte to, co slyšíte. Aktivně přemýšlejte nad významem, hledejte podstatu věci a zapisujte si jen to důležité. Díky tomu si dost faktů zapamatujete už ve chvíli zápisu a později je stačí jen oprášit.

Co je skečnouting

Když máte před sebou prázdný papír, je škoda zaplnit ho obyčejným psaním. Můžete kreslit, lepit, vybarvovat, vytvářet piktogramy, hrát si s velikostí písma. Skečnouting je kreativní zpracování zápisků a samotné soustředění na jejich výrobu vám pomůže zarýt si vše lépe do paměti. Zkrátka, svoje zápisky můžete kreslit.

Kreativní poznámkový blok

Proč je skečnouting tak skvělý


→ vizuální zpracování stránky si lépe zapamatujete

→ musíte být stručnější, a tak se učíte hledat jádro věci

→je mnohem zábavnější, než obyčejné zápisky

→ příjemněji se na něj dívá, a proto se k němu raději vracíte

Detail kreativního poznámkového bloku

Co skečnouting obsahuje

→ zápisky

→ obrázky

→ kresbu písmem (stínování, trojrozměrné písmo)

→ vizuální prvky (šipky, odrážky, piktogramy)

Dokonalí parťáci

Pro kreativní zápisky si pořiďte dostatek barev, zápisník s ohebnou kroužkovou vazbou a samolepky, kterými dotáhnete svůj styl (a blok) k dokonalosti.

Namotivovali jsme vás k vylepšení zápisků? Mrkněte také na tipy, jak si učení nebo práci efektivně naplánovat.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote