Jarní vánek na našem eshopu aneb nové doplňky jsou tu!

Jak začít víc číst aneb tak trochu jiná čtenářská výzva

Kreativita a inspirace, 6. 1. 2023

Ať už patříte mezi zaryté knihomoly nebo příležitostné čtenáře, tento článek je přesně pro vás. Knihami a čtecími cíli se totiž bude zabývat, ale tak trochu jiným způsobem. Zaměřuje se totiž na kvalitu, nikoli na kvantitu, na samotný prožitek z četby a na to, jak si čtení i samotné knihy co nejvíc užít.

Možná článek čtete po Vánocích, zatímco vám pod stromečkem odpočívají nové knižní přírůstky. Možná jste ale na papelote knižní výzvu narazili v průběhu čtecí krize a hledáte inspiraci na to, jak po delší pauze najít ztracenou literární vášeň. Naše čtenářská výzva záměrně nemá časové určení… ani deadline, ani počty knih, ani konkrétní tituly. Zaměřuje se totiž na samotný proces četby a na požitek z ní. Začít s ní tak můžete kdykoliv, jelikož dává prostor vašim potřebám a především chuti číst. 

Jak do svého života zařadit více čtení

ilustrace knihy

Mějte knihu vždy při ruce

Na psacím stole, na nočním stolku, v kabelce, batůžku nebo rovnou v ruce. Věřte, že za spoustou nepročtených chvil stojí právě lenost vstát a vybrat si knihu ke čtení. Jakmile na knihu uvidíte, bude rozhodně snazší sáhnout právě po ní a ne po telefonu či televizním ovladači

ilustrace sluchátek

Využívejte technologie

Jsou na vás knihy moc těžké nebo po celém dni u PC nechcete namáhat oči? Sáhněte po elektronické čtečce nebo audioknize. Na výběr máte ze stovek možností a věřte, že mluvené slovo má své kouzlo stejně jako papírová kniha.

ilustrace knihy

Vyměňte telefon za knížku

Věčně nemáme na čtení čas… ale sáhněme si do svědomí – vážně si nenajdeme ani chvilku? Kolik minut či hodin strávíme na telefonu, sociálních sítích apod.? Pokud to se čtením myslíte vážně, pokaždé, když „z nudy“ sáhnete po mobilu, přesměrujte ruku směrem ke knize, čtečce nebo audioknize. Tenhle přístup dokáže divy. Uvidíte sami.

čtením snižujeme stres až o 68%

Tip: Využijte čas při čekání na autobus, na cestě do práce či školy nebo půl hodinku před spaním. Pokud jste tyto okamžiky trávili spíše na telefonu, vězte, že kromě vyššího počtu přečtených knih se vám značně zlepší i psychika.

Jak si čtení co nejvíce užít

Vytvořte si útulný čtecí koutek

Literární svatyně nebo čtenářský koutek – ať už místo vyhrazené pro čtení pojmenujete jakkoliv, mělo by splňovat pár základních požadavků. Mělo by vám v něm být příjemně a nemělo by vás nic příliš rozptylovat (odvádět od čtení). Berte ho jako své útočiště, do kterého se budete vždy rádi vracet, a tudíž i více číst.

Udělejte si ze čtení rituál

Je to stejné jako s popíjením kávy či čaje – jedná se o příjemný rituál, který vás vytrhne z pracovního vypětí či stresových situací. Pokud můžete, stanovte si třeba každý den určitý čas, během kterého usednete ke knize a bude patřit jenom vám dvěma. To, zda budete k četbě poslouchat hudbu, popíjet víno nebo přikusovat laskonku, už je jen na vás. Slasti se meze nekladou.

Veďte si čtenářský deník

Samozřejmě nevíme, do jakého tábora jste ve škole patřili vy, ale většinou je vedení čtenářského deníku záležitostí srdeční, či naopak nenáviděnou. Pokud vás ale knihy zajímají a nejde vám pouze o odškrtávání přečtených titulů, je čtenářský deník velmi efektivní pomůckou. Z knížky si tak odnesete spoustu postřehů, ke kterým se můžete kdykoliv vrátit. Kromě toho jej můžete pojmout i kreativně a zápisky odlehčit malůvkami, vlastními ilustracemi či představami, jak třeba ve vaší hlavě vypadá areál Bradavic či Viktorka u splavu.

Tip: Čtenářský deník můžete zvolit minimalistický ve formě bloku či sešitu nebo rovnou sáhněte po profi verzi v podobě našeho Knihobloku – čtenářském deníku pro 21. století. Ten vás inspiruje netradičními knižními výzvami, nabídne prostor pro zaznamenání dojmů z knih a hlavně – do ničeho vás nenutí.

Nestresujte se čísly

Žádné závratné počty přečtených knih za měsíc či rok. Pamatujte, že knihy nejsou závod. Jedná se o potravu duše a ta by se měla, stejně jako ta pro tělo, vychutnávat. Pokud tedy nejste soutěživý typ, kterému četba „na čas“ dělá vyloženě dobře, čtěte svým tempem. A pokud si přeci jen nějaký motivační cíl dát chcete, nikomu jej nesdělujte a začínejte spíše na nižších jednotkách. V takovém případě totiž jen těžko dojde ke zklamání a chuť číst bude přirozená, nikoli vynucená touhou se předvést či se neztrapnit.

Nedělejte si ze čtení povinnost

„Musím přečíst ještě tuhle knížku, abych splnila cíl.“ Zásadní slovíčko „musím“ mění celý přístup ke čtení jako takovému. Nepasujte proto knihy na úroveň pracovních či školních povinností. Naopak je přirovnejte k zábavě, kterou děláte rádi a nikdo (ani vy sami) vás do ní nenutí. Číst můžete, ale NEMUSÍTE! Pokud jste zrovna dneska nebo rovnou celý týden nečetli, nic se neděje. Důležité je si uchovat radost.

Čtěte jen to, co vás baví a to zbylé odkládejte

„So many books, so little time.“ – tento citát se dá vyložit různými způsoby a my jej využijeme ve smyslu kvality a kvantity. Neztrácejte cenný čas tím, že se budete nutit číst něco, co vás ani na 30. stránce nechytlo za srdce. Naučte se odkládat to, co vám neslouží, nedělá dobře nebo vás nikam neposouvá. Jen si představte ty spousty nádherných knih, do kterých se zamilujete na první dobrou. Tak přesně ty už na vás čekají.

Knihoblok-čtenářskí deník

Sdílejte a inspirujte se

Zapojte se do čtenářské výzvy, čtěte knižní blogové články, vstupte do čtenářského klubu nebo si založte svůj vlastní společně se svými přáteli a rodinou. Sdílení dojmů, knižních tipů i zdravé hecování je tou nejlepší formou motivace. Navíc si díky literárním rozpravám z daných příběhů mnohem více zapamatujete. A nikdy nevíte, na jaký poklad můžete vy nebo vaši blízcí narazit jen tím, že si vzájemně rozšíříte obzory.

Vychutnávejte si knihy i příběhy

Nezapomínejte také na fyzickou stránku knih. Zapojte tak u čtení všechny své smysly – přivoňte k té nádherné vůni papíru, poslouchejte zvuk při obracení stránek, přejeďte prsty po ilustracích či ražbě, vnímejte barvy, fonty a vychutnávejte si knihu jako umělecké dílo. V dnešní době, kdy vychází miliony titulů, už nám výroba knih připadá běžná. I dnes je to ale zázrak, za kterým stojí desítky lidí – autor, ilustrátor, grafik, sazeč, pracovník v tiskárně, knihkupec. Za každou knihou tak stojí i další příběhy, než jen ten, o kterém pojednává. Uvědomujme si to a važme si každé z nich.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote