Přeskočit na obsah Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

31. 8. 2018 Není papír jako papír

Papír sice obecně patří mezi obnovitelné zdroje a jako takový je tedy sám o sobě šetrnější než některé jiné materiály, tím by ale úvahy o jeho ekologickém dopadu končit neměly. Není totiž papír jako papír. Svoji roli tu hraje jak původ dřeva, z něhož se získá potřebná celulóza, tak třeba množství vody použité ve výrobě, míra znečištění, kterým ta která papírna zatěžuje okolní prostředí, ale třeba i vzdálenost, kterou musí papír na cestě k zákazníkům urazit. Proto pro všechny naše produkty vybíráme  materiál pocházející z šetrného lesního hospodářství. Papír velké části z nich navíc pochází ze severské papírny Arctic paper, známé svým přísným dodržováním nejvyšších ekologických standardů...

Vyprávění o papírně Arctic paper zní trochu jako pohádka (naštěstí ne andersenovského typu). Stojí uprostřed malebné přírody jihošvédského fjordu Gullmars a papír tu vyrábí už od prvního desetiletí 19. století. Ten, který se tu vyrábí dnes, se navíc moc neliší od toho z roku 1871 - stále je v něm 97 % vody a 3 % buničiny. Ta pochází ze dřeva certifikovaného v programech FSC či PEFC, tedy z šetrného lesního hospodářství zajišťujícího důstojné podmínky jak přírodě, tak lidem, kteří tu pracují.

Množství spotřebované vody je pak jedním z parametrů, na něž je papírna právem hrdá - na výrobu tuny papíru tu totiž spotřebují pouze 3 - 4 kubické metry vody, což je o 60 - 65 % méně, než je běžné jinde. Vodu odcházející z výrobní linky zpět do říčky Munkedal navíc od kvality pitné vody dělí pouze případná jedna další filtrace. Čistá řeka tak zůstává domovem lososů, kteří prý na své cestě k moři občas zabloudí až do útrob papírny - naštěstí je tu vždy nějaký zaměstnanec připravený lososa zachránit…

Z široké nabídky papírů Arctic paper jsme si zvláště oblíbili hladivý Munken s výjimečně přirozeným povrchem a vynikajícími absorbčními vlastnostmi, o němž výrobce říká: “Munken je o oddanosti - designu, přírodě, detailu. Máte-li na výběr design, nebo starost o životní prostředí, zvolte si obojí!” A my s vděčností souhlasíme.

 

Munken najdete ve všech našich diářích, v professiu, professiu midi, bloku kombiné, cestovním deníku, dopisní sadě let it envelope, ripbloku, planbloku či třeba na fotoobálkách a komplimentkách.

munken