Novinka na všechna vaše dobrodružství Do všech stran – cestovatelský průvodce.

Radosti do schránky

I když se se svými blízkými momentálně nemůžete vidět, udělat jim radost na dálku je mnohem snazší, než by se zdálo. Až vás už ze všech těch telefonátů a video hovorů, chatů a sms bude přecházet zrak, svěřte svá slova papíru!

Dopis nebo pohled za vašimi přáteli či rodinou může putovat místo vás. A objevit ve svojí schránce milá slova psaná přímo od srdce, to zaručeně rozjasní i nejpochmurnější den v izolaci. A vám k tomu stačí tak málo – papír, tužka a chvilka klidu…


Oprašte zapomenuté kouzlo papírové korespondence a napište někomu milý vzkaz.

Proč je dobré psát dopisy?

Uděláte tím ohromnou radost.

Papírovým překvapením ve schránce dáte vašim nejmilejším lidem najevo, že vám na nich záleží, a výrazně jim zlepšíte den. A to na oplátku potěší i vás.

Psaní je skvělá cesta k sebereflexi.

U ručně psaného dopisu pečlivěji zvažujete každé slovo (už jen proto, abyste neměli stránku plnou škrtanců), a tak se víc soustředíte na jeho obsah. Tím se i více zamyslíte nad svou prací, koníčky, vztahem nebo čímkoliv, co v dopisu sdělujete, a urovnáte si tím vlastní myšlenky.

Psaní rukou uklidňuje a udělá vás šťastnějšími.

Stejně jako třeba omalovánky, i psaní rukou má uklidňující účinky. Donutí vás zpomalit a soustředit se na samotný proces, díky čemuž je mocným bojovníkem v boji proti stresu. Nejedna studie už zjistila, že psaní může dokonce potlačovat sklony k depresím.

Je to zábava!

A to nejen psaní samotné. Zkuste přátelům najít pohled přímo na míru podle toho, v čem mají zálibu, nebo jim dopis dozdobte malůvkami, samolepkami či lepícími páskami… A když si potom dáte práci i s výběrem hezké poštovní známky, krásný výsledek je na světě!


Dopisy kamarádům to nekončí


Nemusíte zůstat jen u dopisů. Pokud chcete vzdát své díky třeba sousedce, která vám ušila roušku, do schránky stačí vhodit drobnou komplimentku. I ta totiž dokáže vykouzlit velký úsměv.


A nezapomeňte ani na členy své domácnosti. Obligátní lístečky na lednici, nesoucí často instrukce typu „koupit mléko a brambory“, mohou doplnit i vzkazy s přáním hezkého dne nebo nějaký ten vtip či malůvka.


Napište dopis svému budoucímu já! Až tato zvláštní doba pomine, může se stát, že se vám výdobytky běžného života budou opět zdát samozřejmé. Dnes vám to pomůže vypsat se z toho, co vám nejvíc chybí, a jednou vám takový dopis připomene, že by člověk neměl zapomínat být vděčný za to, co má.


Nebo to zkuste i online. Na stránce Future Me můžete napsat zprávu svému budoucímu já, a ta vám dorazí na e-mail za rok, tři nebo pět.


Založte si s někým blízkým putovní dopis, který nahradí chatovací okno z messengeru. Budete potom mít pohromadě pěkný záznam části svých životů se vším smutným i veselým, co s sebou nesou. A nebojte se doplnit jej i fotkami, i ty hrají při oživování vzpomínek velkou roli…


Znáte Postcrossing? S cestováním teď máme chvíli útrum, zkuste tedy cestovat alespoň prostřednictvím papírových pohlednic… Za každý pohled, který odešlete, vám z náhodně vybraného koutu světa dorazí další pohlednice přímo do vaší schránky.


Už jsme vás skoro přesvědčili, jenže nevíte, kde byste teď sháněli známky? I s tímhle pomůžeme. Na našem e-shopu jsou totiž nyní k dostání známky pro zásilky po České republice. Pak už vám stačí jenom zdravotní procházka k nejbližší poštovní schránce (samozřejmě v roušce!), abyste své pozdravy vyslali ke svým přátelům…


Až nějaký pozdrav vyšlete do světa, budeme rádi, když ho s námi budete sdílet s hashtagem #pozdravleti – ať víme, že papírová korespondence stále žije!

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote