Doprava zdarma pro všechny objednávky při nákupu nad 800 Kč. 

Na šetrnost nehrajeme, šetrností žijeme!

Udržitelnost a výroba, 22. 4. 2021

Když papelote před 11 lety přicházelo na svět, v papírnictvích vládla masová čínská produkce sešitů s kvítky, koťátky a štěnátky. A i když se tou dobou ještě téma ekologie příliš neskloňovalo, my jsme chtěli nabídnout šetrnou alternativu pro ty, kteří jsou o krok napřed. Odkazuje na to koneckonců už náš název – kromě papírového draka totiž španělské slovo papelote značí i odřezek papíru, který namísto toho, abychom ho vyhodili, využijeme dál. A přesně to těch 11 let děláme. Tvoříme nejudržitelněji, jak to v Čechách jde. S úctou k planetě, řemeslu i lidské práci.

Nehrajeme na „green“ kolekce

V papelote máme vysoké nároky nejen na svoje vlastní výrobky. I doplňkový sortiment od jiných výrobců prošel přísnými kritérii výběru. Pokud se rozhodnete nakoupit v papelote, máte jistotu, že ekologická stopa už byla prověřena za vás.

Náš vlastní sortiment vyrábíme nejekologičtěji, jak to jen v Čechách jde – u materiálu (od papíru až po poslední gumičku nebo cvoček) si dáváme pozor, aby byl vždy vyroben za férových podmínek v Evropě, jakmile je potom na trhu česká alternativa, která splňuje naše nároky, neváháme a sáhneme po ní. A i když v tomto existují mnohé limity, vždy volíme to nejšetrnější řešení, které v danou chvíli existuje. 

Není papír jako papír

V dnešní době, kdy se jako největší démon prezentuje plast, se na papír tak trochu pozapomnělo – ani papírenský průmysl ale není tak úplně bez poskvrny. Významně totiž přispívá ke znečištění vody, ovzduší a půdy, a navíc má ze všech odvětví průmyslu vůbec nejvyšší spotřebu vody na tunu materiálu. Problémem je i související odlesňování.

A proto je pro nás důležité to, odkud materiál, který při výrobě používáme, pochází. Veškerý náš papír má certifikát FSC, který zaručuje, že pochází z udržitelného lesnictví, často pracujeme i s papírem recyklovaným.

Ve všech našich plánovačích a diářích i mnoha zápisnících najdete papír Munken, který má dokonce prestižní certifikát Cradle to Cradle – ten hodnotí nejen udržitelnost výroby a obnovitelnost použité energie, ale i kvalitu a znovupoužitelnost materiálu nebo férový přístup k zaměstnancům. A zatímco běžně se na výrobu 1 kg papíru vypotřebuje 300-400 litrů vody, výroba Munkenu dokáže vodu znovu využít natolik, že se na 1 kg spotřebují jen 3-4 litry, které se vypaří při schnutí papírové hmoty. Proto na něj nedáme dopustit!

Proč jsme 100% lokální?

Veškerá naše výroba probíhá na území České republiky, většina dokonce přímo v Praze nebo jejím blízkém okolí. Jasně, mohli bychom ji přesunout do Číny. A zvládli bychom toho vyrobit víc. A levněji. A rychleji. Ale to my nechceme. Je pro nás důležité snižovat ekologickou zátěž nejvíc, jak to jde – proto jsou naše produkty vyrobené lokálně, a dokonce z velké části ručně.

Abychom mohli ve věci šetrnosti postupovat stále vpřed, kromě sebe samých neustále posouváme i naše partnery a dodavatele – díky tomu se nám potom otevírají širší pole možností co do výrobních technologií, dodaného materiálu i využívání toho zbytkového.

papelote = ani kousek nazmar

My ale vždycky uděláme i pomyslný krůček navíc – přestože je zcela běžné, že materiál nevyužitý při výrobě putuje do odpadu, my využijeme i ten. Vzpomínáte si ještě, co že vlastně znamená papelote? Tak vidíte. Máme to v názvu.

Ze zbylých archů papíru vytvoříme limitovanou edici sešitů, neprodané diáře jsou zpracovány v trhací bločky, rozjezdové archy pro test tisku jsou v chráněné dílně přeměněny v sáčky, do kterých potom balíme zboží v obchodě. A z těch nejmenších kousků vyrobíme visačky na dárky. A když už nám odřezky přerůstají přes hlavu – někdy doslova – pošleme je do školek nebo skautům na všemožné tvoření. Plýtvání zkrátka nefandíme.

Jsme rádi, že nás v našem snažení podporujete a jedete v tom s námi. Každý krok se počítá.

Odebírejte novinky