Jarní vánek na našem eshopu aneb nové doplňky jsou tu!

Jak se vypořádat s odpadem a starými věcmi?

Víte, co je upcyklace, recyklace, downcyklace a jak na ně?

Udržitelnost a výroba, 14. 7. 2023

Upcyklace, recyklace a downcyklace jsou pojmy, které se objevují ve spojitosti s udržitelností a péčí o naši planetu. Představují různé způsoby, jak se vypořádat s odpadem a starými věcmi. Víte, co znamenají? Prozkoumejte tyto udržitelné cesty a inspirujte se, jak je zapojit do svého života.

Proces upcyklace

Co je upcyklace

Upcyklace je proces přeměny, kdy z něčeho nepotřebného vytvoříte jinou užitečnou věc a původní předmět tak posunete na vyšší úroveň.

Upcyklujeme

Upcyklujete

→ když z kalhot ušijete tašku

→ když zkrátíte košili a vytvoříte si slušivý crop-top

→ když nově natřete botník, místo toho, abyste ho vyhodili a koupili si nový

→ když schováte sklenici od okurek, odstraníte z ní etiketu a používáte ji jako dózu na ořechy

Anebo když v papelote zpracujeme nevyužité diáře a vytvoříme z nich upcyklovanou kolekci. Pokaždé, když se něco upraví a dál využívá, místo toho, aby se vytvořil odpad, dochází k upcyklaci.

Co je recyklace

S upcyklací souvisí pojem recyklace. Jaký je mezi nimi rozdíl? Upcyklací vzniku odpadu předcházíte tím, že daný produkt využíváte dále, pokud však předměty končí v koši, je žádoucí, aby se daly i jako odpad nějak využít – recyklovat, a mohlo z nich vzniknout něco jiného.

Koncept papelote na druhou

Recyklujete

→ když třídíte odpad – suroviny, které má smysl třídit i v jednočlenné domácnosti, jako jsou papír, sklo, plasty a tetrapakové obaly

→ když prošlé léky nevyhazujete do směsného odpadu (kam nepatří), ale vracíte je do lékáren

Kroužkové bloky

Pokud to s recyklací myslíte vážně

→ třiďte i hliník a gastroodpad

→ založte si doma kompost

→ nakládejte správně i s méně bezpečným odpadem – sběrné kovové boxy na baterie, které obsahují kyselinu, a proto do popelnic nesmí, najdete téměř v každém supermarketu

→ stejně tak boxy na nefunkční zářivky a žárovky

Věděli jste, že?

Recyklovaný papír nesmí být mokrý ani mastný? To znamená, že taková krabice od pizzy či použitý kelímek od kávy bohužel recyklovat nelze a patří tedy do směsného odpadu.

Papír, který prošel vícero recyklacemi, jako například plato od vajec nebo rulička od toaletního papíru, je na pomyslném konci své cesty a už jej tedy nelze dále recyklovat. Proto i tyto předměty patří do směsného odpadu.

Stejně tak se nedají recyklovat ani mikrotenové sáčky, které končí ve spalovnách. Proto je dobré jejich používání co nejvíce minimalizovat.

Co je downcyklace

Věděli jste, že kromě recyklace a upcyklace existuje i termín downcyklace? Svým způsobem se jedná o opak upcyklace.

Downcyklace

Downcyklujete

→ když z děravého oblečení vytvoříte hadry na podlahu, místo toho, abyste si v drogerii koupili hadry nové

→ když kartonem z krabice přikryjete podlahu, aby se nezašpinila, když malujete nábytek, místo toho, abyste si koupili roli igelitu

→ nebo když skladujete papír do kontejneru v papírové tašce, kterou rovnou vyhodíte, místo toho, abyste si kupovali nový speciální koš na papír

Downcyklací sice snížíte hodnotu daného předmětu, ale i tak mu dáváte nové využití, a hlavně si díky tomu nemusíte kupovat nic nového. A to se počítá.

Ale zpět k upcyklaci. Její hlavní výhodou a smyslem je zabraňování vzniku odpadu. Než abychom věci vyhodili, můžeme je proměnit v něco jiného s užitnou hodnotou. A opět – nemusíme si kupovat nic nového.

Upcyklace v papelote

V papelote se k upcyklaci přímo nabízí nevyužité diáře. Z jejich listů vytváříme trhací bločky na vzkazy a poznámky. Desky pak slouží jako obal na upcyklované zápisníky.

Upcyklované zakázky

Příkladem upcyklace v papírenské praxi, která sahá i do prostředí firem a organizací, je naše opakovaná zakázka pro Českou filharmonii. Pro tu přetváříme staré programy. Po každé sezóně nám z Filharmonie dorazí stohy nevyužitých katalogů a v naší dílně z nich ručně vytvoříme originální zápisníky.

Nakladatelství Meander jsme zase pomohli zpracovat zásoby různorodých papírů, od obyčejných recyklovaných, po speciální a unikátní druhy. Jedná se o materiál s takřka citovou hodnotou, který v nakladatelství nahromadili za celou dobu své existence. Vznikly tak notesy Abeceda obsahující vzpomínky i deníkové záznamy nakladatelky Ivy Pecháčkové.

Upcyklací to nekončí

V papelote dbáme na lokální výrobu, šetrné a certifikované materiály a kvalitní ruční práci. Upcyklovaným produktům a zápisníkům, které si zaslouží druhý život i s drobnou vadou, jsme věnovali celou prodejnu v Holešovické tržnici – papelote². Věříme totiž, že kde je nápad, není odpad. A tak v ní najdete makety, prototypy, výrobky s drobnou vadou nebo třeba cenově zvýhodněné poslední kousky starších kolekcí.

Upcyklace je, když něco zlepšíte, aby to dál fungovalo.

Upcyklace je, když se zajímáte.

Upcyklace je změna.

K lepšímu.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote