Novinka na všechna vaše dobrodružství Do všech stran – cestovatelský průvodce.

Jak vyprat vegu

Udržitelnost a výroba, 10. 2. 2022

#vyzkousenozavas

Ačkoliv se v angličtině vega řekne vogue, stinné stránky módních trendů, které se objeví, způsobí nákupní horečku a tunu odpadu, aby takřka vzápětí upadly v zapomnění, pro ni neplatí. Je to úplně naopak. Materiál na bázi celulózy, kterému přezdíváme veganská kůže nebo pratelný papír, je vysoce udržitelný hned z několika důvodů. Vzniká ekologicky šetrným způsobem, vydrží roky a dá se prát. Protože se praní vegy často obáváte, vyzkoušeli jsme ho za vás a máme pro vás jednoduchý návod, jak na to.

Jak jsme vegu prali my

Vyprali jsme několik různých papelote produktů z vegy s pracím práškem bez aviváže na 40° s nízkými otáčkami. Po vyndání z pračky je vega pomačkanější, což jí dodává sympatickou patinu. Funguje stále stejně dobře, materiál se netrhá ani neslábne. Bez problémů vydržely praní i sítotisk a ražba.

Jak prát konkrétní vega produkty

Vega si s pračkou rozumí, kovové prvky tolik ne. Chcete-li vyprat např. měkké vega desky, vyndejte z nich proto kovovou sponu. Planoo desky, jejichž kroužky se sundat nedají, bychom raději vůbec neprali, ale bez obav je můžete umývat vlhkým hadříkem. Vega kapsy a desky diářů Vega tak můžete prát do aleluja.

*Vega je ekologičtější veganská alternativa kůže ze 100% celulózy. Námi používaná vega je akreditovaná dvěma certifikáty. Forestry Stewardship Council (FSC) zaručuje, že materiál pochází z ekologicky i sociálně šetrného lesního hospodářství. Certifikát Oeko-Tex® Standard 100 pak potvrzuje, že se v materiálu nenachází látky škodlivé pro lidské zdraví.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote