Novinka na všechna vaše dobrodružství Do všech stran – cestovatelský průvodce.

papírový drak

Jak vyrobit draka, který poletí až za oblaka

Kreativita a inspirace, 3. 11. 2022

Počasí na draka, to my máme rádi. Papírové stvoření letící s větrem pro nás totiž symbolizuje kreativitu, svobodu a nekonečné možnosti papíru. To všechno jsme my. Doslova – papelote totiž znamená španělsky papírový drak. Letíme už třináct let a pokud chcete letět s námi, níže najdete ověřený návod, jak vyrobit draka z papíru.

Věříme papíru

Papírový drak je pro nás v papelote důkazem, že papír umí všechno. Stane se ohněm a ohřeje vás. Dokáže vás otevřít a vy mu svěříte to, co nikomu jinému. Uděláte z něj dopis a on všechno řekne za vás. Vhodíte ho popsaný do správného koše a on se vrátí čistý, třeba jako obal na vajíčka. A když mu dáte šanci, letí.

Co potřebujeme na výrobu draka

Co je potřeba na výrobu draka

→ lehký papír na tělo draka –hedvábný, novinový nebo balící papír
→ krepové papíry nebo proužky látky na dračí ocas
→ dvě lehké dřevěné laťky (např. 60 a 75 cm)
→ pevný tenký provázek na tělo
→ širší a těžší provázek na ocas a pouštění (cca 25 m)
→ potřeby na malování a kreslení
lepidlo a nůžky

postup jak vyrobit draka

Návod krok za krokem

1.

Začněte kostrou

Laťky k sobě přichyťte tenkým provázkem tak, aby jedna byla uvázaná ve své polovině a druhá ve dvou třetinách. U krajů latěk udělejte nůžkami tenké zářezy, ve kterých uvažte nebo obtočte na všech čtyřech stranách provázek, který napnete po celém obvodu. Zpevníte tak kostru a máte ji nachystanou pro potah jemným papírem.

postup jak vyrobit draka

2.

Papírové tělo

Položte kosočtvercovou kostru na papír a obkreslete ji tak, aby byl nákres cca o 2 cm větší. Obrys vystřihněte a tělo papírového draka pomalujte. Potom papír přiložte na kostru, v každém rohu vystřihněte malé véčko a tu část papíru, která přebývá, přehněte a nalepte přes provázek. Důležité je, aby byl papír skvěle vypnutý.

postup jak vyrobit draka

3.

Dračí ocas

Ocas mohou tvořit přilepené pruhy krepového papíru, nebo širší provázek, na který po celé délce v jednotných rozestupech přivážete kusy látky nebo krepáku, složeného do harmoniky. 

postup jak vyrobit draka

4.

Ovládání

Na každou laťku přivažte jeden provázek, který připevněte na obou koncích. Oba provázky musí být o něco delší než laťky. Vezměte provázky do prstů a tam, kde se spojují, k nim přivažte klubko, kterým budete draka ovládat ze země.

postup jak vyrobit draka

5.

Letíte!

Až bude ten správný vítr, oblečte šály a čepice a vyražte na kopec. Nezapomeňte kromě draka foťák, protože až poletí, budete toužit po tom, ten jedinečný okamžik zachytit. 

Chcete tvořit víc?

Zažehli jsme ve vás jiskru kreativity a máte chuť si vytvořit další papírové zázraky, ať už s dětmi, či bez dětí? Na jakoukoliv oslavu si můžete vyrobit papírové girlandy různých tvarů a pokud svou tvořivost chcete směřovat k nadcházejícím Vánocům, podívejte se, jak vytvořit jednoduchou vánoční hvězdu z papíru

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote