Přeskočit na obsah Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

4. 7. 2019 Papír je příběh

U příležitosti 10 výročí vzniku papelote zveřejňujeme úvodní stať Papír je příběh z diplomové práce grafické designérky Kateřiny Šachové, jejíž sny o novém papírnictví se tu proměnily ve skutečnost. Přečtěte si, jak to tenkrát bylo...

papír je příběh

 

Začalo to, už když jsem byla malá holka. V papírnictví jsem dokázala trávit hodiny a tátu prosila, aby mi ze služební cesty přivezl nějaký notýsek. Vždycky mne fascinovalo, kolik na sebe papír dokáže vzít podob, kolik druhů, barev, vzorů může mít. Ale hlavně, v kolik různých věcí se obyčejný list papíru může proměnit. Není to jen plochý bílý obdélník. Papír jsou také ranní noviny, pytlík na svačinu, složenka za elektřinu, peníze, kterými ji zaplatíme, přání k narozeninám, deník, co uchovává naše myšlenky, účtenka z obchodu, oblíbená knížka nebo třeba dopis od milého. Papír je víc než pouhý pomocník, sloužící jako podklad pro psaní. Dokáže bořit hranice a pohybovat se v čase a prostoru s lehkostí sobě vlastní.

 

Už několik let v hlavě nosím představu, jak by mělo ideální papírnictví vypadat. Chtěla bych, aby v něm bylo cítit vůni papíru, slyšet šelest stránek, oči aby přecházely z krásných vzorů a ruce se jich chtěly dotknout. Aby bylo prodchnuté trochu nostalgickým kouzlem starých obchodů, které jakoby se z těch dnešních vytratilo, ale zároveň aby mělo náboj a energii potřebnou k životu tady a teď. Aby každý, kdo do něj vstoupí, pochopil bohatství pradávného vynálezu a měl chuť odnést si domů kousek tohoto světa – sešit, přání, dopisní papír, obálku – sednout si ke stolu a psát, kreslit, tvořit… Prostě papírnictví, které by mělo tělo i duši. Představa je to možná trochu idealistická, nicméně lákavá, a já doufám, že také možná.

 

Vlastně celý život, kamkoliv jedu, takové papírnictví hledám. Časem jsem si uvědomila, že vůbec není jisté, jestli nějaké takové někdy najdu, a že si ho možná budu muset vytvořit sama. A tak jsem dlouhou dobu všude, kde jsem se ocitla, sbírala útržky toho, co se mi líbilo a co mne inspirovalo, a pak si je v hlavě slepovala v onu vysněnou představu. A nakonec jsem se rozhodla si sen opravdu splnit. Dostal jméno papelote.

 

Papelote je španělské slovo a znamená papírového draka nebo také odřezek, nepotřebný kus papíru, který – místo abychom ho vyhodili – použijeme k výrobě něčeho nového. Dlouho jsem takový název hledala. Chtěla jsem, aby vedle toho, že bude odkazovat k papíru, vyjadřoval také lehkost, rozlet, volnost, s níž usedáme k čistému listu a necháme se unášet představami, myšlenkami, fantazií, příběhy, aby vyjadřoval touhu, s níž objevujeme nové obzory, nové dálky.

 

Sešit, který držíte v rukou, je prvním malým představením právě vznikajícího papírnictví a zároveň jakýmsi praktickým průvodcem po světě papíru, v němž se pokusím vás stručně, srozumitelně a doufám, že také zábavně zasvětit do dobrodružství, které tento svět nabízí. Uvnitř vás čeká nejen něco z historie vynálezu, ale také krátká zamyšlení nad tím, co pro nás a naši společnost papír znamená, užitečné informace k práci s papírem, zajímavosti, odkazy, slovníček důležitých výrazů, soupis vybrané literatury o papíru nebo návod, jak si vyrobit sešit. Uvidíte, že i z obyčejných, běžně dostupných kancelářských potřeb se dají vykouzlit divy a že věci se dají dělat jednoduše, čistě a přesto nápaditě. Papelote vás odnese do světa nekonečných možností, které papír nabízí, a třeba na vaše stoly (a také do vašeho pohledu na papír) vnese nový, svěží vítr. KŠ